Estetik Dolgular

Kusursuz bir gülüşe sahip olmak herkesin hayalidir. Teknolojinin ilerlemesiyle diş hekimliğindeki malzemelerin artması ve yöntemlerin geliştirilmesiyle en fazla tercih edilen yöntemlerden biride estetik diş dolgularıdır. Estetik dolgular daha pırıltılı, parlak diş görünümüne sahip olmak için uygulanmaktadır.

Ön dişlerde ve arka dişlerde rahatlıkla uygulanmaktadır. Dişlerin kendi öz renginde uygulanır. Kişiye özel gülüş tasarımlarında dolgu restorasyonları uygulanabilir. Estetik Dolguların da bir kaç farklı uygulaması bulunmaktadır. Detaylar için Inlay-onlay kompozit dolgular, bonding uygulaması tedavi konularımızı inceleyebilirsiniz.

 • Inlay-Onlay Kompozit Dolgular

  Hastalıklı olan dişin çürük dokusunun temizlenmesi ve burada oluşan boşluğun doldurulmasına Inlay, çıkıntılarla harabiyete uğrayarak kaybedilen diş yapısının yeniden oluşturulması yöntemine ise Onlay denilir. Inlay-Onlay dolgular harabiyete uğramış dişlerin diş dokularının korunması amacıyla uygulanır.
  Kişiye özel ve dişten ölçü alınarak yapılmaktadır. Diğer dolgu yöntemlerinde restore edilemeyen dişlerde iyi bir çözümdür. Klasik dolgularda kısıtlı şekillendirme yapabilirken, Inlay-Onlay dolgular laboratuvarda hazırlandığı için olması gereken şekilde üretilir.
  Kanal tedavisi görmüş, ileri derecede çürük dişlerde, diş dokusu azalmış olan dişlerde, estetik olarak kötü görünüme sahip dişlerde hastalara çözüm sunar.

 • Bonding Uygulaması

  Bonding uygulaması hem estetik açıdan hemde kolaylığıyla tercih edilen kozmetik bir yöntemdir.
  Diş arasındaki boşlukların kapatılmasında, Kırık, çürük veya renklenmiş dişlerin onarılması için uygulanır. Çoğunlukla estetik amaçlı tercih edilmektedir.
  Diş rengindeki özel dolgunun laser teknolojisi ile dişe yapıştırılıp kişiye estetik bir görünüm sağlanmaktadır. Bonding uygulamasının ömrü 5-10 yıldır. Eğer çürük diş tedavisine gereksinim yok ise işlem anında dişi uyuşturmadan uygulanabiliyor.

   Diestema
  Ön üst dişlerin arasındaki boşluklara diestema denilir. Dişlerin aralarındaki boşluklar kişilerin konuşmasını ve bu boşlukların oluşturduğu seslerin rahatsızlık vermesi durumunda uygulanabilir bir yöntemdir. Dişlerin arasındaki boşlukların çözümü bir kaç tedavi seçeneği ile sağlanabilir. Ortodonti, lamina veya estetik dolgular ile kapatılabilmektedir.


  Kompozit Veneer
  Estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemlerden biridir. Dişlere zarar vermeden dişin rengini, şeklini değiştirmek , dişlerin kusurlarını kapatmak için uygulanan kozmetik restorasyonlardır.
  Diş beyazlatma işleminde rengi açılmayan renklendirmelerde, estetik görüntüsünü kaybetmiş dişlerde, ortodonti tedavisine gerek görülmeyen belirli ölçüde çapraşıklıkların düzeltilmesinde uygulanabilir.


  Ön Diş Kompozit Dolgu (Kırık Diş Onarımı)
  Kırık dişlerin onarımı için uygulanan estetik bir uygulamadır. Dişlere şekil vermek amaçlı kırık dişin tamamlanması ile uygulanır. Macun kıvamında olan akrilik reçine dolgunun kırık olan kusurlu dişe şekil verilerek doğru renk seçimi ile uygulanır.

   

Sitemizden çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.